ازدواج به سبک تبریزی
53 بازدید
موضوع: جامعه شناسی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایسنا
تاریخ نشر : Nov 9 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

نكاح سنت من است ، هر كه سنت مرا دوست دارد پس بايد به روش من رفتار كند؛ هركس ‍ ازدواج كند نصف دينش را تامين كرده و بايد نسبت به نصف ديگر - و يا باقيمانده آن - از خدا بترسد.

روزانه تعداد زیادی مرد و زن به زوجیت هم در می آیند و البته تعدادی دیگر هم هستند که دوست دارند ازدواج کنند ولی به هر دلیل این کار را نمی کنند. ازدواج برجسته ترین اتفاق یا دست کم یکی از برجسته ترین اتفاقات زندگی است و مسیر زندگی را تغییر می دهد و به آن جهت و معنا می بخشد. چرا ازدواج اهمیت دارد و چه سنی برای ازدواج مناسب تر است؟

  داود بشیر زاده کارشناس علوم دینی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه اذربایجان شرقی- در این مورد می گوید: ازدواج آن اندازه اهمیت دارد که به فرمایش حضرت رسول (ص) نصف دین را حفظ می کند، پس وقوع آن ضروری بنظر می رسد و در برخی روایات به حفظ دو سوم دین بتا ازدواج در سنین پایین تر هم اشاره شده است که این سن ازدواج را پایین تر هم می آورد.

دکتر عزیزی کارشناس خانواده در این باره توضیح داد: سن پایین ازدواج برای خانم ها به دو دلیل ضروری است. دلیل اول اینکه بخاطر شرایط اجتماعی مانع بروز مشکلاتی برای خود او و یک سری مسائل اجتماعی دیگر می شود و در ثانی از نظر علم پزشکی بارداری در سن جوانی برای زن خیلی بهتر استو در سنین بالا خطراتی برایش دارد. در مورد اقایان هم سن پایین ازدواج بهتر است. البته رفع مشکل اشتغال شرط است و علی القاعده یکی از علتهای تاخیر ازدواج همین مساله است و امیدوارم دست اندر کارانی که مدام جوانان را تشویق به ازدواج می کنند به این مساله هم توجه کنند. ازدواج اهمیت دارد چون اصلا بقای جامعه با خانواده هاست و برای مصون نگهداشتن جامعه از انحرافات اخلاقی و پاسخ گویی به نیاز فطری انسان هم ازدواج مهم و ضروری است.

متاسفانه صدا و سیما در این مورد کوتاهی می کند و گاهی شخصیت های سریالهای ما نمود غربی دارند و جوانانی هستند که تنها زندگی می کنند و هیچ مشکلی هم برایشان پیش نمی آید.

مصطفی که در 25 سالگی ازدواج کرده است این چنین اظهار نظر می کند: ازدواج مقوله ای است که زمان آن به خود شخص و بستگی به میزان وفقش با شرایط جامعه ارتباط دارد. اکثر جوانان تشخیصشان این است که با شرایط کنونی جامعه بهتر است دیر ازدواج کنند اما من نظری عکس این دارم.

فاطری گفت: من در 24 سالگی ازدواج کرده ام و معتقدم من بعنوان یک زن در این سن به آن میزان از پختگی رسیده بودم که بتوانم مسؤولیتهایی که یک زن در خانواده دارد را بر عهده بگیرم.

دوران نامزدی دوران نامزدی باید باشد یا نه؟ چند درصد از این آشنایی ها مفیدند و چند درصد آثار مخرب دارند؟ ازدواج به روش سنتی چه تبعات مثبت و منفی می تواند داشته باشد؟ خانواده ها در این میان چه نقشی دارند؟

داود بشیر زاده کارشناس علوم دینی در این مورد گفت: موقعیت، زمان، مکان و فرهنگ های خانواده ها و جوامع در این مورد تاثیر گذار است و نظری کلی نمی توان داد، اما من معتقدم نمی توان به یک معرفی حتی از طرف شخصی مورد اعتماد اکتفا کرد و بهتر است این دوره به شکل کوتاه و با رعایت موازین و با نظارت خانواده ها وجود داشته باشد و البته اصلا طولانی نباشد، چرا که ممکن است خانواده ها دخالت کنند و مثلا خرید هدیه ای در ایامی بخصوص یا عدم خرید آن مشکلاتی به بار آورد.

دکتر عزیزی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه تبریز در این باره گفت: درست نیست چشم دختر و پسر را ببندیم و توقع داشته باشیم که ندیده و نشناخته زیر یک سقف بروند و به خوبی و خوشی زندگی کنند. دو جوان باید همدیگر را ببینند و محک بزنند.

طولانی یا کوتاه بودن این دوران بستگی به دو طرف و خانواده ها دارد و کوتاه بودن آن بهتر است چون اگر وصلت و عقد دائم بینشان صورت نگرفت تبعاتی منفی هم نداشته باشد و البته باید انقدر هم کوتاه نباشد که فرصتی برای شناخت پیدا نکنند. خانواده ها باید حامی جوانان باشند و دخالت بیجا نکنند. مهریه کی داده کی گرفته؟! اصلا ارزش بحث کردن دارد؟ کم بودنش معقول هست؟ بالا بونش تضمین آینده زن هست؟

داود بشیر زاده کارشناس مذهبی در این ارتباط گفت: روایتهای مختلفی وجود دارد که مهریه کدورت آفرین است و اصل بر این است که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد، ممکن است تعداد 14 سکه برای مردی زیاد باشد و ممکن است هزار سکه هم برای فردی دیگر مشکل ایجااد نکند. کار صحیح این است که مقایسه صورت نگیرد و اصولا باید بعد از عقد و قبل از تشکیل زندگی پرداخت شود.

دکتر عزیزی کارشناس خانواده در مورد میزان مهریه گفت: تجربه ثابت کرده زیاد بودن مهریه بر تداوم زندگی تاثیر عکس دارد و زیاد بودن آن و چانه زدن، امر مقدس ازدواج را که باید توام با عشق و علاقه باشد تبدیل به معامله و خرید و فروش می کند. باید فرهنگ سازی شود و خانواده ها بجای جنگ بر سر مهریه وفاداری و عشق به همسر را در داماد جستجو کنند و حساسیت در میزان ایمانش بخرج دهند.

زهره که چند سال هست ازدواج کرده به خبرنگار ایسنا گفت: تعداد 14 سکه پیشنهاد دادم و پدرم را هم که مخالف بود مجاب کردم که این تعداد را بپذیرد. اما حالا اگر فرصت انتخاب مجدد داشته باشم قطعا تعداد را بالا می برم، چرا که اگر خدایی نکرده اتفاقی برای همسرم بیفتد و به هر دلیلی همسرم را از دست بدهم اقلا یک پشتوانه مالی داشته باشم برای خرید یک آپارتمان 60 متری تا مجبور نباشم به خانه پدرم برگردم.

خانمی که سال 77 ازدواج کرده می گوید: مهرم را به نرخ مهر السنه تعیین کردم که در آن زمان دو رقمی بود و من عدد 72 را انتخاب کردم و از این انتخابم هم راضی هستم. بعدها که خواهرم می خواست ازدواج کند اصرار داشت که 14 سکه باشد، ولی من طبق منطق خودم گفتم 114 سکه تعیین کن که نه کم باشد و نه زیاد. وی افزود: بنظرم مهریه فلسفه ای دارد و یکی از آنها، پشتوانه بودنش برای آینده است، چون زنها در این گونه مواقع امنیت ندارند و  معمولا مورد ظلم قرار می گیرند.

هر چند مهریه بالا و فراتر از نیاز هم هیچ تضمینی برای آینده نیست و منصفانه و معقولانه نخواهد بود که مردها زیر چنین دین سنگینی بروند. اختلافاتی که بر سر مهریه صورت می گیرد، به کم یا زیاد بودن آن ربطی ندارد ولی می تواند ابزاری برای آتش اندازی به اختلاف ها باشد.

مقدم کارشناس امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز که در سال 80 ازدواج کرده و مهریه خود را یک سکه تعیین کرده معتقد است مهریه اش به نیت یگانگی خداوند به زندگیش برکت آورده و او اصلا از تصمیمش پشیمان نشده است. مقدم ادامه داد: هرگز مهریه را بعنوان یک پشتوانه ندیده ام و چون با دانشجو سر و کار داشتم می خواستم الگوسازی شود و مثل قبل که باعث و بانی خیلی از ازدواج ها شده ام و پیشنهاد مهریه پایین را داده ام، باز هم همین کار را می کنم.

خرید عروسی این نه، آن یکی! انجامش با حضور خانواده بهتر است یا به تنهایی؟ نباید زیاد سخت گرفت یا چون عمری یکبار اتفاق می افتد باید ویژه و منحصر بفرد باشد؟ چقدرشان ضروری است و کدام یکی جنبه چشم و هم چشمی دارد؟ تاثیر کم و کیف آن در زندگی مثبت است یا منفی؟ قرآن؛ برای خواندن یا برای سر سفره؟

قمری با سابقه ای 50 ساله در فروش کتاب و قرآن ضمن بیان این مطلب که قرآن در زندگی ما همیشه حضور داشته و در اتفاق به این مهمی هم نمی توانسته نباشد، می گوید: روزانه بطور متوسط 10 الی 15 زوج برای خرید قرآن عروسی به کتابفروشی من مراجعه می کنند و این تعداد در ایام خاص کم و زیاد می شود و گاهی خانواده ها هم آنها را همراهی می کنند.

اکثرا قرآن سفید می برند و گاهی برای خریدار مهم نیست متن آن به چه خطی باشد، خوانا باشد یا نه، ترجمه اش بدرد بخورد یا نه، مهم شکل و رنگ جلد است و اندازه اش. برای چاپ قرآن سوبسید تعلق می گیرد و بنابراین قیمت آنها زیاد نیست و در قیاس با دیوان حافظ و با کیفیت یکسان تقریبا 80 درصد ارزانتر است.

جوانان باید توجه داشته باشند که نفس قرآن مهم است و قرآن، مشهدی و تبریزی ندارد و درون تمام آنها یکسان است و همگی کلام خداوند است و اگر داشته باشی و نخوانی مسؤولیت به گردن خواهی داشت. فیلمبرداری؛ دو دوربینه یا چند تا عکس یادگاری ملک پور که 6 سال است در مراسم عروسی فیلمبرداری می کند و عکس می گیرد،

 روزانه یک یا دو مراسم را سپری می کند. او می گوید: هزینه ها خیلی مهم هستند و مراجعان دوست دارند بسیار پایین باشد و در عین حال کیفیت را هم طالب هستند. نرخ های ما از 200 هزار تومان شروع می شود تا 1 میلیون تومان که فیلمبرداری با دو دوربین است، البته گاهی سفره عقد و تزئین آن هم به عهده ماست که هزینه آن جدا حساب می شود. آینه شمعدان؛ طلا یا...؟

بیوک کاظم پور فروشنده آینه و شمعدان و وسایل آرایشی معتقد است مراجعانش نسبت به سالهای قبل کمتر شده و می گوید: آینه شمعدان برنجی می برند و دوست دارند ارزانترین را ببرند، البته استثنائاتی هست و گاهی چشم و هم جشمی ها باعث می شود آینه شمعدانی گران تر ببرند. عروس و دامادی داشته ام که از بس خوشحال بودند پول اینه شمعدان را ندیده پرداخت کردند و اگر مانعشان نمی شدم بدون آنکه آن را بردارند رفته بودند. اینه یک شیشه است و بقولی اگر بخندی و به آن نگاه کنی حکم طلا را دارد و اگر اخم کنی، طلا هم باشد به درد نمی خورد. قبل از ایام محرم و صفر و تا حدودی ماه رمضان سر ما شلوغ تر می شود و مراجعان بیشترند.

طلا جواهرات بهمنی فروشنده طلا می گوید: معمولا عروس و داماد تنها نمی آیند برای خرید طلا و سبک خرید می کنند و خرید اصلی را برای بعد موکول می کنند. معمولا عروس هر چه بپسندد اعتراضی نمی شود، بالاخره اول زندگی است و آرزوی ما هم این است که همیشه به همین منوال باشد.

کارت عروسی عبدی با سابقه ای 15 ساله در فروش کارت می گوید: قبلا درخواست کارت عروسی بیشتر بود، اما حالا تعداد شام و ناهارهای زیارتی رکورد را زده اند. کارت عروسی توسط عروس خانم انتخاب می شود و داماد فقط پولش را می دهد. کارت هایی که تصویر پرنده و پروانه دارند و کارتهایی با حاشیه نقره ای بیشتر انتخاب می شوند.

عبارتهای روی کارتها هم گاهی به پیشنهاد مشتری است ولی معمولا از کارتهای آماده می باشد و آنهایی که حال و هوای رمانتیک تری داشته باشند در اولویت هستند.

لباس عروس داوود موسویان در ارتباط با لباس عروس گفت: من 22 سال است که در این حرفه مشغول به کار هستم. چند سالی هست که دیگر سفارش دوخت و خرید ندارم و فقط کرایه می دهم. دامادها پیر تر شده اند و عروس ها جوان. قبلا سن دامادها 20 و 22 بود و الان 30 تا 45. اینجا چاقو کشی هم شده است و لباس هایی به خاطر سر نگرفتن عروسی برگشته که خاطرات تلخی برای من رقم زده اند. قیمت کرایه لباس بین 80 هزار تومان تا 120 هزار تومان است.

 مقدم، کارشناس امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی می گوید: مخارج عروسی من در سال 80 و با یک سکه ای که مهرم بود جمعا شد 200 هزار تومان و قیمت سکه در آن سال 60 هزار تومان بود. زهره که چند سالی هست ازدواج کرده می گوید: مراسم عروسی من 5 میلیون برای پدرم تمام شد که می توانست کمتر از این هم باشد.